Jedan od najvažnijih programa rada Mreže CHRIS je bio program pružanja besplatne pravne pomoći žrtvama kršenja ljudskih prava a naročito u slučajevima torture, diskriminacije, nasilja u porodici, prava na prigovor savesti, trgovine ljudima. U ovom trenutku, mi u našim kancelarijama ne pružamo pravnu pomoć, ali smatramo veoma važnim predstavljanje onoga što smo na ovom polju da sada uradili. Program besplatne pravne pomoći je obuhvatao:
Pravno savetovanje – ova aktivnost se sastojala u pružanju informacija i saveta građanima o pravima i obavezama kao i mehanizmima zaštite i ostvarivanja ljudskih prava i sloboda pred nadležnim državnim organima.
Zastupanje pred domaćim sudskim organima – pravnici CHRIS kancelarija bi nakon obavljenog intervjua sa strankom i prikupljanja potrebnih informacija i dokaza, obaveštavali ostale pravnike u Mreži u cilju dobijanja saglasnosti za procesuiranje određenog slučaja. Ukoliko konkretni slučaj predstavlja kršenje ljudskih prava u skladu sa pravnom kvalifikacijom Mreže CHRIS (koja je usklađena sa Evropskom konvencijom za zaštitu osnovnih prava i sloboda ) i ukoliko je dobijena saglasnost od svih CHRIS kancelarija, CHRIS kancelarija koja vodi određeni slučaj, angažuje jednog od tri advokata – saradnika, koji stranku besplatno zastupa pred sudom ili upravnim organom.
Svaka kancelarija Mreže CHRIS imala je svoje pravne zastupnike (tri advokata pri svakoj kancelariji) koji su angažovani za zastupanje osoba čija su ljudska prava ugrožena, pred sudovima i drugim upravnim organima. Mreža je imala regionalni advokatski pool koji se dodatno usavršavao u oblasti praktične primene ECHR i ostalim međunarodnih mehanizama zaštite i ostvarivanja ljudskih prava i sloboda, putem seminara koje je organizovala Mreža CHRIS i ostale domaće i međunarodne organizacije.
U prošlosti je za nas veoma važna bila donatorska podrška od strane Civil Rights Defenders i Open Society Institute.